Eltűnik a fejvédő! Fontos változások 2013-tól!

Búcsú a fejvédőtől – forradalmi változások a világ ökölvívásában

Az AIBA elmúlt hétvégén Lausanne-ban tartott bizottsági ülései, valamint a rendkívüli EUBC-kongresszus forradalmi változások bevezetését jelzik a világ amatőr ökölvívásában. Június elsejétől eltűnik a fejvédő a felnőtt (elit) férfiak versenyeiről, és bevezetik a profiknál használatos menetenkénti tíz pontot jelentő pontozást.

Nekünk, magyaroknak a legfontosabb személyi döntések a lausanne-i ülésről: Dr. Csötönyi Sándor, a MÖSZ elnöke megőrizte végrehajtó bizottsági tagságát az európai amatőr boksz vezetőtestületében, az EUBC-ben, s annak szűk – háromtagú – vezető grémiumában, a Büróban (a büro létszámát a jövőben ötre bővítik). Változást jelent, hogy elnökünket megválasztották a Technikai és Versenybizottság elnökének, s ezzel az európai ökölvívó-életet érdemben alakító bizottság vezetője lett.

Az AIBA bizottsági üléseivel kapcsolatos információ, hogy Gáll Andrást beválasztották az Ifjúsági és Versenyzői Bizottságba, Faragó Beatrix pedig a Női Bizottság alelnöke lett.

A háromnapos tanácskozássorozat záró ülésén Dr. Csötönyi Sándor a MÖSZ érdemrendjével tüntette ki Ho Kimet, az AIBA dél-koreai ügyvezető igazgatóját, a világszövetség fáradhatatlan robotosát.

A sportágunk jövőjét érintő legfontosabb változások – amelyekről részben vagy egészen már eddig is voltak sejtéseink, illetve információink – az alábbiak:

1. A felnőtt (elit) férfiak versenyein június elsejétől már nem szabad fejvédőt viselni, és február 15-től beindul az úgynevezett átmeneti időszak, ami azt jelenti, hogy már ettől kezdve is rendezhetnek fejvédő nélküli versenyeket – ha a szervezők így akarják. Így tehát az októberi, Almatyban sorra kerülő elit vb-n már nem lesz fejvédő. Hogy a májusi minszki eb-vel mi a helyzet, az elsősorban a szervezők döntésén múlik.

A nőknél azonban minden korcsoportban marad a fejvédő, s a férfiak ifjúsági és junior korcsoportjában is.

2. Megszűnik a pontozógép, és áttérnek a WSB-ben már most is alkalmazott tízpontos pontszámításra. Az eddigi öt pontozóval szemben három lesz, ezt a hármat az öt közül sorsolással választják ki. Minden menetre pontoznak, a győztes tíz pontot kap, a vesztes kilencet (ha kicsi a különbség), nyolcat (ha jelentős), hetet (ha igen jelentős) vagy hatot (ha nyomasztó a fölény). Tehát menetenként 10:9-es, 10:8-as, 10:7-es és 10:6-os különbség jöhet létre, s a meccs végén a pontszámokat bírónként összesítik, ugyanúgy, ahogy a profiknál. Az adott pontszámot a pontozó a komoly ütések, a védekezés minősége, az általános benyomás figyelembe vételével határozza meg, tehát nem mechanikusan adják össze a bevitt ütések számát.

Az új pontozási rendszer ugyancsak június 1-én lép életbe, itt is lesz egy átmeneti időszak ezt megelőzően.

3. A felnőtt férfiaknál a 69 kg-os súlycsoporttól felfelé a 10 unciás kesztyűt 12 unciásra cserélik, máshol marad a 10 unciás kesztyű. Ennek az az oka, hogy a fejvédő nélküli bokszban a NOB megköveteli a nagyobb kesztyű használatát azokban a kategóriákban, ahol erősebbeket ütnek.

4. A 2016-os riói olimpiára a férfi kvóták a következőképpen alakulnak: A WSB-ből az eddigi 5-tel szemben 30-an jutnak tovább (mind az öt súlycsoportból hatan-hatan), az APB-ből (AIBA Profi Boksz) 70-en (a 10 bajnok, plusz súlycsoportonként hatan), az AOB-ből pedig összesen 147-en, s a háromtagú bizottság további három kvótát oszt ki. Ez összesen 250 hely, úgy, mint eddig. (Az AOB ezen túl nem azt jelenti, hogy AIBA Olympic Boxing, hanem azt, hogy AIBA Open Boxing, vagyis Nyílt). A 2015-ös vb kvalifikált az olimpiára, a tíz világbajnok automatikusan kijut Rióba, a négy kontinentális bajnokság (2015) 107 helyről dönt, s lesz még egy világméretű kvalifikációs torna, amelyen 30 hely sorsa forog kockán – ez összesen 147 hely.

5. Az ökölvívás mindhárom ágában – AOB, APB, WSB – 19 és 40 év közötti sportolók versenyezhetnek, tehát feljebb került a korhatár.

Ezeken kívül még megannyi változást jelentettek be, illetve van kiforróban, ezekről majd akkor tudunk részletesen beszámolni, ha az AIBA írásban is kiküldte ezeket.

A személyi változások közül a legfontosabbak:

Dr. Humbert Furgoni, az EUBC elnöke lemondott tisztségéről, helyére az olasz Franco Falcinelli került.

Az AIBA Technikai és Versenybizottságának új elnöke a német Helmut Ranze lett, az ő helyét az EUBC hasonló bizottsága élén dr. Csötönyi Sándor foglalta el.

A bizottságok vezetőinek előadásai közül talán az Orvosi Bizottság elnökének, az amerikai dr. Charles Butlernek a beszámolója volt a legizgalmasabb. A fejvédő elhagyásával kapcsolatban (hangsúlyozzuk: csak az elit férfiaknál!) felmerültek egészségügyi kételyek, ezeket azonban Butler doktor eloszlatta. A sportág történetében először (!) végeztek összehasonlító elemzést, 15 000 menet értékelése alapján, külön vizsgálva a fejvédőben, illetve a nélkül lebonyolított tornákat.

A következtetés egyértelmű: fejvédő nélkül több a felületi sérülés, a bőr, illetve a szemöldök felrepedése, viszont kevesebb a kiütés (K. O.), s az ezzel együtt járó agyrázkódás! A WSB-ben (nincs fejvédő) a meccsek 0,027 százalékában volt agyrázkódás, az AOB-versenyeken 0,054 százalékban!

Az ok: fejvédőben egyfelől nagyobb a célpont mérete, másfelől az első számú kiütési pontot, az állcsúcsot nem védi a sisak. Nem beszélve arról, hogy fejvédő nélkül kifinomultabb védekezési stratégiát alkalmaznak az ökölvívók, míg fejvédőben a sisakra bízzák magukat.

„Meggyőződésem, hogy a fejvédő elhagyása nagymértékben javítja az ökölvívók védekezési technikáját!” – jelentette ki az ülésen jelen lévő 78 éves edzőfejedelem, a kubai Alcides Sagarra.
S ami legalább ennyire fontos: most már lesz “arca” a bokszolónak, az eddiginél sokkal hatékonyabban lehet reklámozni a sztárokat, a sportág marketingje, eladhatósága jelentősen javulhat.

Említést érdemel, hogy az EUBC székhelye átköltözik Párizsból Assisibe (Olaszország), az idei női ifjúsági vb Cataniában (Szicília) lesz, májusban, s a technikai delegátusokat ezen túl supervisornak hívják, akárcsak a profiknál.

Októberben – a világbajnoksággal egyidejűleg – átadják Almatyban az első AIBA-akadémiát, amely 33 millió dolláros költséggel épült. Hamarosan kész lesz Kínában a második akadémia, amelynek költsége 300 millió dollár volt, s amelyhez egy 5000 férőhelyes sportcsarnok is tartozik, Assisiben készül az első európai akadémia, s Zambiában és Algériában is épül egy-egy AIBA-edzőközpont.

A női olimpiai súlycsoportok számát háromról hatra kívánják növelni, de ennek megvalósítása a NOB-on múlik. Ugyancsak idén dönt a NOB arról, hogy a 26 olimpiai sportágból melyik lesz az az egy, amelyet törölnek – Vu Csing-kuo elnök véleménye szerint az ökölvívás olimpiai léte nem forog veszélyben.

Írta: Gáll András

Fotók: Gáll András

Kategória: Nincs kategorizálva | A közvetlen link.

Elnézést, a hozzászólás ezen a részen nem engedélyezett.